Pierwsze zmarszczki na czole pojawiają się po 20. roku życia, przy czym wiele zależy od rodzaju skóry i predyspozycji genetycznych. Początkowo mogą być niewielkie, jednak z czasem stają się wyraźniejsze i głębokie. Mogą być pionowe lub poziome i widocznie postarzają twarz. Przyczyną ich powstawania jest zmniejszona produkcja fibroblastów, które odpowiedzialne są za tworzenie kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny. Mimo że proces powstawania zmarszczek na czole jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, to dzięki nowoczesnej kosmetologii można skutecznie pozbyć się tych nieestetycznych zmian.
Najlepszym sposobem na poprawienie wyglądu czoła – jego zmarszczek poprzecznych i tzw. lwiej zmarszczki – jest podanie toksyny botulinowej. Jeśli jest konieczność (zbyt głęboka lwia zmarszczka) możemy podać odpowiednio dobrany preparat kwasu hialuronowego.
Skuteczne usuwanie zmarszczek z czoła jest całkowicie bezbolesne, a efekty długotrwałe. Zastrzyki z toksyny botulinowej doprowadzają do paraliżu mięśni (a dokładnie blokowania impulsów nerwowych) w miejscu iniekcji, co powoduje wygładzenie powierzchni skóry. Jad kiełbasiany jest z powodzeniem używany w medycynie, nie tylko w dermatologii estetycznej, ale także neurologii (np. na migrenowe bóle głowy). Pacjenci, którzy poddali się zabiegowi usuwania zmarszczek z czoła, porównują przebieg zabiegu do ukąszenia komara. Jednakże, na życzenie można zastosować krem znieczulający na bazie lidokainy (związek ten blokuje miejscowe receptory bólu na powierzchni skóry). Czas trwania iniekcji to średnio od 15 do 30 minut.
Efekt działania toksyny botulinowej utrzymuje się średnio 6 miesięcy, natomiast kwasu hialuronowego nawet rok. Zastosowanie obu tych związków utrwala wygładzanie skóry. Rekonwalescencja po zabiegu na ogół nie jest potrzebna, jednak zaleca się, aby przez dobę powstrzymać się od aktywności fizycznej i picia alkoholu. Przez 2 tygodnie od zastrzyku nie wolno korzystać z sauny i solarium.